Ana sayfa Örgü Modelleri Dantel Bohça Örnekleri

Dantel Bohça Örnekleri

Çeyizlik Bohça Kenar Dantel Örnekleri

Bohça; Türk geleneğinde Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan zamanlardan beri var olan bir gelenektir. Eski zamanlarda bir eşyayı sararak götürmek, padişaha verilen ya da sultana verilen hediyeleri sarmak için bohça yöntemine başvurulurdu. Bu da Osmanlı’dan Cumhuriyet Dönemi Türk tarihine kadar hızlı bir şekilde yayılımı sağlayarak bugün düğünlerde kullanılan bir hediye sarma yöntemi halini almıştır. Türkiye’nin neresinde yaşarsanız yaşayın evlenecek olan bayana ve damada bohça hazırlanır. Gelin bohçası kız tarafına hazırlanırken; damat bohçası erkek tarafına hazırlanır. Dantel bohça örnekleri arasından bir tercih yapılır ve sonrasında da bohçanın içine neler koyulacağı hakkında gerçekleştirilen fikir alışverişi neticesinde bohça hazırlama işlemi son noktaya kadar tamamlanmış olur.

dantel bohça örnekleri 2016
dantel bohça örnekleri 2016

Bohça hazırlamak her ne kadar devam ede ve modası geçmeyen bir gelenek ise; bohçanın dantelden yapılan bohça bezi ile de sarılması o kadar yaygınlık gösteren bir gelenek olmaktadır. Bu yüzden de dantel bohça hazırlamak için öncellikle dantelden yapılan bohça bezi örneklerine göz gezdirmeniz gerekiyor. Aksi halde hoş bir bohça hazırlamazsınız.

2016 yılında bohça hazırlamak için kullanılan danteller genellikle gül motiflere sahip oldu. Dolayısı ile bu yıl içinde evlenecek bir kızınız ya da oğlunuz varsa; hazırlayacağınız bohçayı gül motifleri dantellerden yapabilirsiniz. Dantel bohçalar hakkında bilgi edinmek ve yapımı konusunda bilgi almak için de mutlaka sitemizde gezinerek detaylı bir şekilde inceleme yapın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here