Ana sayfa Güzellik Vazelinin Maalesef Fazla Bilinmeyen 6 Zararı

Vazelinin Maalesef Fazla Bilinmeyen 6 Zararı

Vazelin, oldukça faydalı olduğu bilinen fakat zararları da çok fazla olan krem çeşididir. Bu yüzden dünyada çoğu insan oldukça fazla kullanıyor. Üstelik her insan vazelinin çok faydalı olduğunu bilir. Hatta vazelinin aklımıza ilk gelen kullanım alanlarının dışında başka kullanım alanları da vardır. Bu sayede vazelini hayatımızda ihtiyacımız duyduğumuz pek çok şeyde kullanıyoruz.
Vazelinin bulunuş hikayesi aslında tamamen tesadüf ve bu tesadüf de bizleri böyle etkili bir ürünle tanıştırmış bulunmaktadır. Vazelin bizler için beklentilerden da daha fazla faydalıdır. Peki ama ya zararları? Yani ne kadar faydası bulunuyorsa bulunsun çeşitli zararlarına da dikkat etmemiz gerekir.
Aslında insanlar ikiye ayrılır; vazelinin zararlı olduğunu düşünenler ve vazelinin faydalı olduğunu düşünenler. Bu yüzden herkes kesin bir dille konuşamıyor. Fakat vazelinin zararlarını destekleyen kişilerin de ellerinde oldukça güçlü kanıtlar bulunmaktadır. O zaman hep beraber vazelinin insan hayatı için zararlarına göz atalım.

 


1. Cildin gerçek dostu vazelin olamaz

Bildiğimiz gibi vazelin her ne kadar tesadüf üzerine bulunmuş ve direkt olarak üretilmemiş olsa da aslında bu ürün petrol rafinelerinden sayesinde elde ediliyor ve sentetik bir ürün çeşididir. O nedenle doğada saf olarak bulunamaz. Bu yönüyle de cilt ile direkt olarak uyumlu olma gerçeği ortadan kalkar. Aynı zamanda vazelin cildin gözeneklerini de tıkamaktadır.

2. Karaciğeri olumsuz yönden etkiliyor
Vazelinin içeriğinde parafin bulunmaktadır. Parafin içeren bu vazelini yoğun olarak kullandığınız taktirde karaciğerin yorulabileceği söyleniyor ve karaciğerde çeşitli yan etkiler bırakabileceği dile getiriliyor. Karaciğer sağlığı için vazelin kullanımında oldukça dikkat etmelisiniz.

3. Her cilt için uygun olamaz
Vazelini herkes kullanmakta serbest tabii ki de. Fakat bu cümle vazelini her önüne gelen gönül rahatlığıyla kullanabileceği anlamına gelmemektedir. Çünkü vazelin her cilt için uygun olamayabiliyor. Özellikle fayda yağlı dokusu nedeni ile fazla yağlı ciltlere sahip olanların kullanmamasında fayda var. Zaten cildi yağlı olan kişiler bir de vazelin sürerek daha da yağlandırması oldukça saçma bir davranış olacaktır. Hatta sonrasında çeşitli cilt lekeleri ve sivilce de ortaya çıkabilir. Bu yüzden cilt tipinizden emin olmadan vazelinin kapısını çalmamalısınız.

4. Hamileyseniz kullanmamalısınız
Bildiğimiz üzere hamilelik zamanında kadınları bazı şeyleri tüketmemesi gerekiyor. Özellikle bu konuda vazelin için de gebelere pek uygun olmadığı söylenmektedir. Bu nedenle uzmanlar da gebe olan annenin vazelin kullanması hakkında kısıtlama getirebiliyor.

5. Cildin nem dengesini bozabilir
Vazelinin en faydalı yönü de cildi nemlendirmesidir. Fakat vazelin cildin üzerinde bir tabaka oluşturur ve zamanla cildin nem oluşma mekanizmasını bozabilir. Yani cildin yeniden canlı ve nemli bir görüntüye sahip olabilmesi için her defasında vazelin kullanmak doğru bir davranış değildir. Ki uzun vadede düşünüldüğünde cildin nem mekanizmasının bozulması ciltte bazı ciddi problemlerin de ortaya çıkabileceğini öngörüyor. Bu yüzden vazelin kullanırken dikkatli olmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü nem dengesi bozulmuş olan ve kremlere ihtiyaç duyan bir cildin eski düzenine dönmesini uzun bir zaman alabilir.

6. Cildin erken yaşlanmasına sebep oluyor
Vazelin cilde yoğun olarak sürüldüğünde çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Özellikle vazelin kullandığınızda hücre olgunlaşması yavaşlamaktadır. Oysa cildin hücrelerinin yenilenme ve olgunlaşma süreci cildin sağlıklı kalabilmesi için çok önemli bir unsurdur. Bunun yanı sıra dolaylı olarak vazelin ciltte erken yaşlanma etkilerinin daha erkenden görülmeye başlamasına sebep olmaktadır. O yüzden cildinizin sağlığını düşünüyor ve cilt gençliğini korumak istiyorsanız vazelin uygularken dikkatli olmalısınız. Aynı şekilde her gıda ve ürün için geçerli olduğu gibi vazelinin de haddinden fazla miktarda ve yoğunlukta kullanılmamalıdır.
Siz de gördüğünüz gibi vazelinin çok net bir zararı olduğu tam olarak ortada yoktur. Kararı ürün ile alakalı yapılan daha derinlemesine araştırmalar netliğe kavuşturacaktır. Fakat yine de siz siz olun her üründe geçerli olan aşırı kullanımdan sakının.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here