Ana sayfa Örgü Modelleri Hasır Örgü Modeli Tekniği

Hasır Örgü Modeli Tekniği

Kolay örgü modelleri arasında yer alan hasır örgü tekniği, örgü yapmaya yeni başlayanlar için adım adım nasıl yapılır yazılı ve video anlatımıyla paylaşacağız. Hasır örgü modeli sekiz adımda kolay bir şekilde yapacağız. Örgü teknikleri arasında yer alan lastik örgü modeli, ilmek nasıl atılır, ters düz örgü nasıl yapılır konularımızda incelemenizi önermekteyiz.

Hasır Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Hasır Örgü Nasıl Yapılır
Hasır Örgü Nasıl Yapılır

1. ADIM – Hasır örgüsünün ön yüzünü örerken ilk adımda bir ilmek düz örün.
2. ADIM – Bir iplik önden şişe bir kez dolayın. Hasır örgününiİlk sırasını ikinci adım ile tamamlıyoruz.
3. ADIM – İkinci sırayı yaparken örülen ilmekler örülmeden sağ şişe alın.
4. ADIM – Üste atılan iplikler serbest bırakın. Tüm ikinci sıra bu şekilde tamamlayıp iplik sağ şişin başında kalacak.

Hasır Örgü Yapılışı
Hasır Örgü Yapılışı

5. ADIM – Şimdi ise altı ilmek 3+3 şeklinde örülmeden çaprazlanarak sağ şişe alın. Tüm ilmekler sıra sonuna kadar bu şekilde çaprazlanması gerekiyor.
6. ADIM – Tüm ilmekler sıra sonuna kadar bu şekilde çaprazladıktan sonra sıra bittiğinde ipliği beklettiğimiz başlangıç noktasına gelmiş oluyoruz.
7. ADIM – Hasır örgü tekniğimizin arka yüzünde tüm ilmekler ters örülerek çaprazlar açılır. Birinci, ikinci ve üçüncü sıraları tekrar yapın.
8. ADIM – Sağa çaprazlama işleminde ilk altı ilmeğin soldaki üç ilmeği ile, ikinci altı ilmeğin sağdaki üç ilmeği ortalanarak, bu kez sağa çapraz işlemi yapılır. Örülmeden sağa çaprazlanarak yine ipliğin olduğu başa dönün. Hasır örgünün arka yüzünde tüm ilmekler ters örülerek çaprazlar açılır. Ve hasır örgü modeli tamamlanmış olur.

Hasır Örgü Modeli Videolu Yapılışı

Hanımlar şimdide hasır örgü modeli yapılışını Türkçe video anlatımıyla sizlerle buluşturuyoruz. Örgü tekniklerine dair merak ettiğiniz konular olur ise bizlerle, konu sonunda yer alan yorum alanında paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Nako

1 YORUM

  1. Selam. Ben ters örgüyü kalın şişle örüyorum. ( 3 ise 7 ) artırmaya ve ilmeği bırakmaya gerek kalmıyor…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here