Ana sayfa Örgü Modelleri Kurdeleden Muska Oyası Yapılışı

Kurdeleden Muska Oyası Yapılışı

Kurdeleden Muska Oyası Yapılışı

Merhaba hanımlar, Nuray hanım’ın isteği üzere Kurdeleden Muska Oyası Yapılışını sizlere anlatacağız. Bu oya modelinin yapılış zor gibi gözüksede resimli ve videolu anlatımlarımız ile çok kısa sürede öğreneceksiniz. Kurdeleden Muska Oyası Yapılışında dikkat etmeniz gereken tüm noktaları videomuzda sizlere gösterdik. Video üzerinden takip etmek isterseniz sayfamızın en altına inerek videomuzu izleyebilirsiniz.

Kurdeleden Muska Oyası Malzemeleri

  • 6 mm’lik Organze Kurdele
  • İnce Oya Boncukları
  • 1 Adet Oya İpi
  • Boncuk İğnesi

Kurdeleden Muska Oyası Yapımı Resimli Anlatım

Kurdeleden yaklaşık 10 cm uzunluğunda bir parça kesiyoruz ve ucunu çapraz olarak kesiyoruz. Daha sonra çakmak yardımıyla kurdelenin çözülmemesi için hafifçe yakıyoruz. Kurdelenin çapraz olan kısmını içeri doğru katlayarak muskanın ilk katını oluşturuyoruz. ardından sürekli iç tarafa denki gelen bölümün üzerine katlayarak kurdelenin sonuna kadar devam ediyoruz.

Kurdeleden Muska Oyası Yapımı
Kurdeleden Muska Oyası Yapımı

Kurdelenin sonuna kadar gelen kısmı son katın hizasında keserek çakmak yardımıyla yakıyoruz ve soğumadan muskaya yapıştırıyoruz. İsteğe göre önceden yazmanın kenarına bir sıra zürafa yaptıktan sonra oyanın muska kısımlarının arasını oluşturan testere dişlerini (kuyumcu kafesi) örüyoruz: 1 adet zürafa yapıp üzerine düğüm atıyoruz ve sıradaki zürafaya düğüm atıyoruz.

Kurdeleden Muska Oyası Yapılışı
Kurdeleden Muska Oyası Yapılışı

Daha sonra 2 adet zürafa örüyoruz, sıradaki 2.zürafaya düğüm atarak uzunca bir zürafa oluşmasını sağlıyoruz ve onun üzerine dönerek düğüm atıyoruz. 1 adet orta boy kirpik örüp tepesine çıkarak düğüm atıyoruz ve ardından 3 adet boncuğu ipe geçirdikten sonra aynı yere düğüm atıyoruz. Tekrar aşağı inerek boncuklu kelebek kanadı oluşturmuş oluyoruz.

Kurdeleden Muska Oyası
Kurdeleden Muska Oyası

Sıra geldi muskamızı eklemeye: muskanın sivri ucundan iğneyi geçirip karşısındaki tarafın hafifçe solundan çıkarıyoruz. Daha sonra 3 adet boncuğu ipe dizip hafifçe sağdan ipi geçirip sivri uçtan iğneyi çıkarıyoruz. Muskanın uç kısmına zürafa yapar gibi 1 adet düğüm atıyoruz: yazmanın kenarına istediğimiz uzaklıkta ayarladıktan sonra bu işlemi yaparak muskanın sabitlenmesini sağlıyoruz. Tekrar yazmanın kenarındaki büyük zürafaya inerek 2.muskayı da aynı biçimde ekliyoruz ve ilk başta yaptığımız boncuklu kelebek kanadının aynısından 1 tane daha yapıyoruz.

Bugün ki istek oyamızın sonuna geldik iyi seyirler.

Kurdeleden Muska Oyası Yapılışı Video

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here