Ana sayfa Tığ İşi Tığ İşi Kalem Oyası Nasıl Yapılır?

Tığ İşi Kalem Oyası Nasıl Yapılır?

Merhaba örgü delisi kadınlar,

Tığ işi örgü tekniklerini ve modellerini Türkçe video anlatımıyla ve yazılı olarak paylaşmaya tüm hızımızla devam ediyoruz. Bu konuda Tığ işi kalem oyası nasıl yapılır tek tek açıklayacağım. Tıp ve ipleri ellerimize aldıysa hemen başlayalım. Bende bu örgüleri yaparken çok heyecanlıyım yapmak için ve sabredemiyorum. 🙂

Tığ İşi Kalem Oyası Yapılışı

tig-isi-kalem-oyasi
Örneğe başlarken ilk adım zürafa örerek örgüye temel atmamız gerekiyor. Zürafa tekniğini bilmeyenler aşağıda ki linkten hemen öğrenebilirsiniz.

Zürafa örgü tekniği nasıl yapılır? –> https://www.orgudelisiyim.com/igne-oyasi-zurafa-yapilisi

kalem-oyasi-nasil-yapilir-1
Şimdi zürafa tekniği ile örgüye temel attıysak başlıyoruz. Bur örnekte her çiçek motifin arasında beş tane boş beyaz motif yer alıyor, bu sayıyı kendinize göre artırabilir ve azaltabilirsiniz. Bu şirin motiflerin birinin yapılışı şöyle: zürafaların birine sık iğne yapıp dört tane zincir çekin ve sıradaki iki zürafanın içine bir tane ikili trabzan örün. Daha sonra ise beş tane zincir çekip trabzanın içine altı sık iğne yap. Hemen dibinde ki zürafaya ise bir tane sık iğne yap.
kalem-oyasi-nasil-yapilir-2
Yeniden dört tane zincir çekip sıradaki 2. zürafanın içine bir tane ikili trabzan örün. Daha sonra yedi tane zincir çekip oyanın ters yüzüne dönün. Bu adımda çiçeği örmeye başlıyoruz. Trabzanla zincirin tepede buluştuğu noktayabir tane sık iğne yardımıyla halka olacak şekilde batın ve üç tane zincir çekip oyanın süz yüzüne dönüyoruz. Oluşan bu halkanın içine ise üç tane tekli trabzan örüp üç tane zincir çekin.
kalem-oyasi-nasil-yapilir-3
Üç tane zincir çekip tekrar halkanın içine bir tane sık iğne yapıyoruz ve böylece beyaz bir yaprak oluşuyor. Bu yaprağın aynısından halkanın içine iki tane daha örüyoruz. Bundan sonra ki adımları ise aşağıda yer alan video anlatımıyla yapabilirsiniz. Takıldığınız bir adım olursa konu sonunda yer alan yorum alanında paylaşabilirsiniz.

Tığ İşi Kalem Oyası Videolu Yapılışı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here