Tığ İşi Yandan Çarklı Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Merhaba hanımlar,
Örgü delisiyim olarak farklı yeni yeni örgü modellerini paylaşmaya devam ediyoruz. Daha önce bir çok örgü modelini Arzu hanımın aracılığıyla sizlere ulaştırdık. Kendisi sağolsun emek verip bir çok modeli örgü meraklısı kadınlar için paylaştı ve bizlerde sizlere ulaştırmak istedik. Arzu hanımın, “Arzu Sepeti” youtube kanalında paylaşmış olduğu örgü modeli olan tığ işi yandan çarklı örneği yapılışı kolay anlaşılır bir şekilde kendisi anlatmış.

Modeli yaparken ikili trabzan, çift ikili trabzan, zincir çekme gibi örgü teknikleri kullanılmaktadır.
yandan-carkli-tig-isi-orgu

Tığ İşi Yandan Çarklı Örgü Modeli Yapılışı

Modeli örerken 8 ilmek katları + 1 kenar ilmek olarak örülmesi gerekiyor. Modeli peçetelik olarak örerken bir sıra sık iğne örüldü. Bunun yerine tam veya yarım trabzan örgü tekniğini de kullanabilirsiniz.

– 16 zincir +1 kenar ilmeği yapın. İlk sırada zincirleri biraz bol tutun.
– Yukarı çıkmak için dört zincir çekin.
– Çiftli trabzan için çift dolayıp 5. ilmeğe batıp ikili trabzan yapın. Bunu dört defa tekrarlayın. Toplam 5 tane ikili trabzan olmuş olacak.
– İpi doluyoruz, üç zincir atlayın 4. zincirin içine ikili trabzan yapın.
– Dört zincir çekin ve aynı battığınız yere bir daha batın ikili trabzan yapın.
– İki defa dolayı 3 zincir atlayın ve 4. zincire ikili trabzan yapın dört zincir çekip aynı yere batarak ikili trabzan yapın.

Örneğimiz artık yavaş yavaş çıkmaya başladı. Modelin diğer adımlarını aşağıda yer alan Arzu hanımın videosunu izleyerek yapabilirsiniz. Örgü delisiyim olarak Arzu hanımın ellerine sağlık diliyoruz. Bol örgülü günler dileriz. 🙂

Tığ İşi Yandan Çarklı Örgü Modeli Video Anlatımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir