Ana sayfa İğne Oyası Halkalı Tığ Oyası Modeli Nasıl Yapılır?

Halkalı Tığ Oyası Modeli Nasıl Yapılır?

Merhaba hanımlar,

Tığ oyası örgü modelleri yapılışı konularımıza devam ediyoruz. Bu konuda halkalı tığ oyası modeli nasıl yapılır adım adım bahsedeceğiz. Öncelikle çalışmaya başlamadan önce bir takım malzemelere ihtiyacımız var. 🙂 Halkalı tığ oyasını yaparken bir tane zevkimize göre istediğiniz renkte yemeni/tülbent, üç tane oya iyi, küçük boy plastik halkalar, bir tane 21 veya 22 numara tığ ve oya iplerini ördükten sonra kesip yakmak için masak ve çakmağa ihtiyacımız var. En sonunda kesip çakmakla yakmak önemli yoksa bir süre sonra ansızın modeliniz sökülüverir, onca emeğiniz zamanınız boşa gitmesin. 🙂

Halkalı Tığ Oyası Modeli Yapılışı

halkali-tig-oyasi-orgu-teknigi
Her zaman olduğu gibi öncelikle zürafa örgüsü ile örneğin temelini oluşturuyoruz. Zürafa örgü tekniğini bilmeyenler sitemizde ki ilgili konudan inceleyebilirsiniz.

Oyamızın temelini attıktan sonra oyanın üst ve halkalı kısmını örmeye başlıyoruz. Bir tane halkanın içine beşer zincirden dört tane kirpik yapın. İki tane zincir çekerek bir diğer halkaya geçip aynı işlemi yazmanın kenarlarına gerektiği kadar halkaya yapın. Halkaların boş kalan diğer kısımlarına ise ip değiştirip aynı şekilde beşer tane zincirden dörder tane kirpik yapıyoruz. En sonunda ise kenarına halkalı motifleri örümcekler ekledikten sonra halkalı tığ oyası modelini bitirmiş oluyoruz.

Halkalı Tığ Oyası Modeli Video Anlatım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here