Ana sayfa Örgü Modelleri Kare Motif Nasıl Yapılır?

Kare Motif Nasıl Yapılır?

Merhaba hanımlar,
Daha önce Örgü Delisiyim facebook sayfamızda bir çok kez paylaşmış olduğumuz kare, dair, elips şeklinde ki motiflerin yapılışı hakkında bu konuda sizlere gerekli bütün öneriler ve açıklamalarda bulunacağım. 🙂 Elimizde kalan artık iplerden veya farklılık olsun diye böyle süs dekoratif amaçlı, örtü olarak kare motifler çok şık olmaktadır. Önceden moda olan ve yıllar sonra yeniden günümüzde eskiye dönük olarak farklı bir moda haline gelmiş durumda. Eskiden anne annelerimiz babannelerimiz çok güzel el emeği işler yapmışlarda pek değerini bilememişiz sanırım. 🙂

kare-motif-nasil-yapilir
kare-motif-granny-square

Kare Motif (Granny Square) Yapılışı

– Sihirli halka yaparak örgüye başlıyoruz. 3 tane zincir çekin, dibine batıp iki seferde çekiyoruz. Bunu 8 tane yaparak sihirli halkamızı kapatıyoruz.
– Farklı renkte iple 3 zincir çekin. Sihirli halkada ki ilk deliğe batıp iki tane ikili trabzan yapın. Sonra ise iki zincir çekin. Bunu bütün delikler dolana kadar yapın.
– Yeniden farklı yeşil renkte bir ipe geçin. Üç zincir çekin. Halkada deliklerde ise üçlü trabzan iki defa yapıp ve iki zincirle çıkın.
– Mavi renkte ip alıp üç tane zincir çekin. Bir tane üçlü trabzan, iki zincir ve aynı deliğin tekrar içine üçlü trabzan yapın.
– İki zincir çek, sonraki deliğin içine yalancı trabzan yapın. (Üstüne alıp tek sefer çekince yalancı trabzan oluyor.)

Bu adımları uyguladıktan sonra kare motifiğimiz tamamlanmış oluyor. Motifi yaparken takıldığınız bir adım varsa aşağıda ki yorum alanında bana ulaşabilirsiniz.

Kare Motif Videolu Yapılışı

Kaynak: ÖrgüTube

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here