Ana sayfa Örgü Teknikleri Selanik Örgüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Selanik Örgüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Örgü denince akla gelen ilk isimlerden biri olan şüphesiz Selanik örgüsüdür. Anneannelerimiz sayesinde aklımıza yer eden Selanik örgüsü karışık görünmesine rağmen örmesi oldukça kolay bir örgü çeşididir.

Selanik Örgüsü Nedir?

Örgü hakkında bilgisi olmayan kişiler için tanımlamak gerekirse Selanik örgüsü, ip ve şiş ile yapılan bir örgü türüdür. El becerinize bağlı olarak tığ ile yapmanız da mümkündür. Diğer örgü çeşitlerinden kalındır. Selanik örgüsünün bir sırası diğer örgülerin iki sırasına denk gelmektedir. Bu örgü türü kalın olması da göz önünde bulundurulduğu için genelde kış aylarının olmazsa olmazlarından olan şal, panço, bere, bez bebek, bebek battaniyesi, atkı ve patik gibi giyim parçalarında kullanılmaktadır. Kabartmalı bir örgü çeşidi olan Selanik örgüsü ipin rengini de diğer örgü çeşitlerine kıyasla daha iyi belli etmektedir. Bu örgü çeşidini akıllı iplerden kullanarak ördüğünüzde muhteşem bir görüntü elde edeceksiniz.

Selanik Örgüsü 1

Selanik örgüsü diğer örgülere kıyasla oldukça kalın bir örgüdür. Kıyaslayabilmeniz açısından daha açık bir şekilde söylemek gerekirse; Selanik örgüsü diğer örgülerin genelinin iki katına denk gelmektedir.

 Selanik Örgüsü Nasıl Yapılır?

Hiç bilmeyenler için ayrıntılı anlatılı ile Selanik örgüsü;

– Birinci sıra, bir tane kenar ilmek, bir düz, bir     ters, bir düz şeklinde devam eder. Sıranın   sonuna gelindiği zaman bir kenar ilmek atılır.

– İkinci sıra, bir kenar ilmek, bir ters, bir düz örülmeden şişe alınır ve bir tur ip dolanıp bir ters olarak aynı şekilde devam edilir. İkinci sıranın sonunda da bir ilmek atılır.

– Üçüncü sıra, bir tane kenar ilmek, bir düz örülmeden şişe alınır ve bir tur ip dolanır. Bir önceki sırada örmeden arttığınız ilmek dolama ile beraber ters bir şekilde örülür. 1 düz örmeden şişin üstüne bir tur ip dolanıp devam edilir. Sonunda ise bir kenar ilmek.

Selanik örgüsünün püf noktası bir sırada ördüğünün tam tersini sonraki sırada örmektir. Görüntü olarak şık bir örgü modelidir. Örgünüz bittiğinde iki tarafının da aynı şekilde göründüğünü farkedeceksiniz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here