Ana sayfa İğne Oyası Tığ Oyası Kelebek Modeli Nasıl Yapılır

Tığ Oyası Kelebek Modeli Nasıl Yapılır

Çocuklarımız için çeyiz hazırlarken binbir türlü emeklere katlanarak yemenileri iğne oyası ve tığ oyasıyla yapıp güzel güzel kullanmaları için koşturuyoruz. Yapımı her ne kadar kolay gözüksede dikkat ve el becerisi mutlak gerektiriyor. Örgü modelini tamamlandıktan sonra ki o el emeği ve çıkan eser insan baktıkça bakası geliyor. İşte bu emek dolu örneklerden bir tanesini daha bugün sizlerle paylaşıyoruz. Tığ oyası ile kelebek modeli nasıl yapılır adım adım sizlerle yapılışını video ile sunacağız.
tig-oyasi-kelebek-modeli-yapilisi
Kelebek örgü denilince daha önce siz değerli örgü delisi kadınları için bir örgü tekniği paylaşmıştık. Bunlardan bazıları şiş ile örgü kelebek yapılışı, tığ ile örgü kelebek yapılışı gibi farklı örnekleri paylaşmıştık.

Tığ oyası kelebek modeline başlarken öncelikle bir sıra tığ işi zürafa yapıyoruz. Hemen ardından üç tane zürafa, bir tane küçük örümcek ve yedi tane zürafa yapıyoruz. Bunları tamamladıktan sonra 12 tane zincir çekip sonra oyanın ters yüzünden üçüncü zürafaya bir tane sık iğne yapıyoruz. Oyanın düz yüzüne dönüp yaptığımız zincirlerin içine yedi tane sık iğne yapıyoruz.  6 tane zincir çektikten sonra aynı yere 7 tane sık iğne daha yaparak aşağı iniyoruz.
tig-oyasi-orgu-kelebek
Şimdide geldik önemli bir adıma. İp değiştirdikten sonra oyanın kelebek adımına başlayabiliriz. Burada yeşil halkanın içine 1 tane sık iğne yapıp altı tane zincir çekiyoruz.

Tığ oyası kelebek yapılışı geri kalan adımları aşağıda yer alan videolu anlatımdan ulaşabilirsiniz.

Tığ Oyası Kelebek Modeli Yapılışı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here