Ana sayfa Tığ İşi Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli Yapımı

Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli Yapımı

Merhaba hanımlar, bugün sizlere çok talep ettiğiniz bir oyanın yapışını paylaşacağız: Şişte Boncuklu Tığ Oyası. Bu örgü modeli son zamanlarda sitemizin üzerinden bizlere yazan arkadaşlarımız tarafından en çok istenen örgü modelidir. Sitemizin alt bölümünden Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli Yapımını VİDEO olarakta izleyebilirsiniz.

Şişte Boncuklu Tığ Oyası Malzemeleri

  • 1 Adet 8 mm’lik örgü işi
  • 21 numara 1 adet tığ
  • Plastik boncuklar
  • Oya ipliği 1 adet (boncukları ipimize geçirmiş olmamız lazım)

siste-boncuklu-tig-oyasi

Ve artık Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modelimizin yapımına başlayabiliriz. Başlanğıç olarak 2 adet zincir çektikten (tığ işi zincir nasıl çekilir) sonra 4 adet boncuğu bir araya kara şeklinde toplayıp ardından 10 adet zincir çekiyoruz.

Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli Yapımı
Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli Yapımı

Tekrar 4 adet boncuğu bir araya topladıktan sonra bu işlemi sürekli tekrarlayarak oyamızın alt kısmını yapıyoruz. Bir örnek paylaştığımız için 3 adet yapıyoruz fakat siz yazmanızın 4 bir etrafını dönecek kadar örünüz. aralarda yaptığımız 10 adet zincirin sayısını elinizim sıklığına göre eksiltip veya çoğaltabilirsiniz.

Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli
Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli

6 Adet zincir çektikten sonra oyanın üst kısmını yapmak üzere üstteki boncukların ortasına çıkarak 1 adet sık iğne yapıyoruz. Bu aşamada şişimizi alıp uç kısmına ilmeği geçiriyoruz. Ardından kaldığımız yerden tekrar 1 adet ilmik örüp onuda şişe geçiriyoruz. Aynı şekilde 4 adet ilmek daha örüp şişe geçiriyoruz: toplamda 6 adet ilmek olmalı.

Şişte Boncuklu Tığ Modeli
Şişte Boncuklu Tığ Modeli

Daha sonra yeni bir ilmek ördükten sonra diğer boncuklara geçecek kadar uzunlukta 1 adet örümcek örüyoruz. Örümcek yapmak istemeyenler alternatif olarak zincir de yapabilirler. Ve sıradaki boncukların ortasına aynı şekilde 6 adet ilmek yapıp şişe geçiriyoruz. Oyamızın 2. katınıda böylece yapıyoruz: bu katta boncuk kullanılmıyor. İlmekler bittikten sonra 2 adet zincir çekip ipi kesiyoruz.

Sık İğne Yapılışı
Sık İğne Yapılışı

Geldik oyamızın 3 ve son katına: ilmekleri şişten çıkardıktan sonra burada 2 adet zincir çekip ilk ilmeği çevirmeden içine 1 adet sık iğne yapıyoruz. İlk ilmeği tığa geçirerek ikinci ilmeğin içine de 1 adet sık iğne örüyoruz. Ardından önceki ilmekleri de tığa geçirerek sıradaki ilmeğin içine 1 adet sık iğne yapıyoruz.

Tığ Oyası Modeli
Tığ Oyası Modeli

Her defasında önceki ilmekleri tığa geçirerek sıradaki ilmeğin içine 1 adet sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde ortasına gelene kadar devam ediyoruz. Ortasına gelince burada 1 adet boncuk alıp zincir çekiyoruz. Hemen ardından orta kısmın içine 1 adet sık iğne yapıyoruz. Aynı şekilde 2 kere daha boncuk alıp zincir çekiyoruz ve sık iğne örüyoruz. Buradan itibaren ilmeklerin içine teker teker sık iğne yaparak ilmekleri her defasında eksiltiyoruz.

Şişte Boncuklı Tığ
Şişte Boncuklı Tığ

Hiç zincir çekmeden hemen sıradaki ilmeklere geçerek aynı şekilde örüyoruz. Çiçek yapılışını göstermiştik hızlıca geçip çiçeğin son halina bir gözatalım. 🙂

Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli Yapımı
Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli Yapımı

Şişte Boncuklu Tığ Oyası Modeli Yapışının Videosu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here