Ana sayfa Tığ İşi Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışı

Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışı

Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışı

Merhaba hanımlar, yepyeni bir videomuz ile karşınızdayız. Bugün sizlere Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışını anlatacağız. Zeliha hanım’ın sitemizden bize ilettiği üzere bugün sizlere Tığ Oyası Dut Modelini videolu ve resimli olarak detaylıca anlatacağız. Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışında dikkat etmeniz gereken tüm noktalara videomuzu izleyerek görebilirsiniz. Ayrıca yapışında takıldığınız noktalarda sitemizin yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Tığ Oyası Dut Modeli Malzemeleri

  • 1 adet yazma
  • 4 farklı renkte oya ipliği
  • 21 numara tığ
  • Makas
  • Çakmak

Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışı Resimli

Oyaya başlamadan önce herzaman ki gibi önceden yazmanın kenarına bir sıra tığ işi zürafa yapmamız gerekiyor. Ardından zürafanın birinden başlayarak 6 adet zincir çekip sırada ki 2.zürafaya 1 adet ikili trabzan örüyoruz. 5 adet zincir çektikten sonra trabzanın içine 9 adet sık iğne örüyoruz ve zürafanın içine 1 adet sık iğne örüyoruz.

Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışı
Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışı

Yeniden 6 adet zincir çekip sıradaki 2. zürafanın içine 1 adet ikili trabzan örüyoruz. Hemen ardından 10 adet zincir çekip oyanın ters yüzünden bir önceki modelin tepesindeki zincirlere 1 adet sık iğne yapıyoruz. Tekrar oyanın düz yüzüne dönüp 1 adet zincir çektikten sonra son yaptığımız zincirlerin içine 5 adet sık iğne örüyoruz.

5 adet zincir çekip trabzanın içine 9 adet sık iğne ördükten sonra zürafanın için de 1 adet sık iğne yaparak oyamızın alt mısını bitiriyoruz.

Tığ Oyası Dut Modeli Yapımı
Tığ Oyası Dut Modeli Yapımı

İp değiştirip dutlarmızın yapımına geçiyoruz artık: önceden yapmış olduğumuz küçük örümceklerin sağdakinin ipini çekip 1 adet sık iğne yapıyoruz. 5 Adet zincir çektikten sonra yaptığımız sık iğnenin içine 1 adet sık iğne örüyoruz. Buradan itibaren her defasında 5 adet zincir çekip son yaptığımız sık iğnenin içine 1 adet sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde 7 kez zincir – sık iğne yaparak dutumuzun sağ kısmını örüp tepeye ulaşıyoruz.

Tığ Oyası Dut Modeli
Tığ Oyası Dut Modeli

Tepeye ulaştıktan sonra 5 adet zincir çekerek yaptığımız bir önceki sık iğnenin içine sık iğne yapıyoruz. Buradan itibaren 5 adet zincir çekip aşağıya doğru inerek sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde devam ederek dutumuzu örüyoruz.

Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışı
Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışı

İsteye göre ipimizin rengini değiştikten sonra diğer örümceğe de dut örnek üzere ipini çekerek 2.duta geçiyoruz. Ve 3. dutu örerek oyamızın sonuna doğru yaklaşıyoruz. Oyamız bittikten sonra ipleri kesip/yakıyoruz ve sonrasında ütülüyoruz.

Tığ Oyası Dut Modeli Yapılışı Videolu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here