Ana sayfa Şal Modelleri Boncuklu Şal Yapılışı

Boncuklu Şal Yapılışı

İnci ve boncuklardan yapılan şal modelleri, 2019 yılının en favori ürünleri arasında yer alıyor. Sonbaharda ve kışın soğuk havalarda kullanmak için ideal bir şıklık sunan boncuklu şal modelleri, tercihe göre boncuk tasarımları ile renklendirilebilir.

Tığ ile örülen şal çeşitlerinde, örnek olarak lif modelleri uygulanır. Midye modeli, yelpaze modeli, kelebek modeli veya çiçek motifleri ile istenilen desenler ve motiflerde şal örülebilir.

Boncuklu Şal Nasıl Örülür?

Kare veya isteğe göre dikdörtgen olarak örülen şal modelleri, boncuklu ipliklerle örülebileceği gibi, boncuk işlemeleriyle de yapılabilir. Tiftik veya pamuklu ipler, yün iplikler veya merserize iplikleri seçerek, mevsimlere göre birbirinden şık şal modelleri örebilirsiniz.

Boncuklu şal örmek için, boncukların boyutlarına göre tığ seçimi yapılmalıdır. Kalın ve büyük boyutlarda inciler, boncuklar kullanılıyor ise kalın tığ ile örme sağlanır. İnce tiftik iplikler için daha ince örme yapılabilir. Boncuklar örme esnasında ya da sonradan nakış işleme seçeneklerinde uygulanabilir. Her motifin üzerine bir boncuk işleyerek, ışıltılı ve parıltılı bir şal imal edebilirsiniz.

İncili Şal Modelleri Nelerdir?

Tığ işinin en zarif örnekleri olan incili şal modelleri, püsküllü ve yelpaze modeller ile çok hoş bir görünüm sunuyor. Lizöz modelleri, uzun şallar, panço modeli şallar gibi çok sayıda model örülebilir. Lif örgüsü modelleriyle yapılan incili şal modelleri, altın ve gümüş rengi boncuklar ile şahane bir şıklık sunar.

İncili şal modellerinde kullanılan iplikler önemlidir. Motifin güzel görünmesi için pamuk karışımlı iplikler ve ince dokumalar seçilmelidir. Kenar kısımlarında ise uzun püsküller veya sıralı boncuklar kullanılabilir.

Çeyizlik şal modellerinde, kadife detaylı uzun püsküllü boncuklar, en sık kullanılan aksesuarlar arasındadır. Fıstıklı motif, midye kabuğu motif ve büyük papatya motifleri, incili tasarımları ile gelinlik çeyizlerin en beğenilen modelleri arasında yer alıyor.

Parıltılı taşlar şeklinde üretilen Swarovski görünümündeki boncukları kullanarak, bohçalar için şal modelleri örebilirsiniz. Kenar kısımlarında kullanılan saten kurdeleler veya kadife şeritler ile hem günlük kullanım hem abiye şal modelleri için pek çok alternatifi değerlendirebilirsiniz.

Boncuklu Şal Yapılışı Video

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here