Ana sayfa Tığ İşi Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapılışı

Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapılışı

Merhaba hanımlar, bugün sizlere Çiçekli Tığ Oyasının Yapılışını anlatacağız. Örneğimizde anlattığımız modelde kahvrengi ve yeşil ipler kullanıyoruz. Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapılışını 2 farklı yöntem ile sizlere anlattık. İster resimli isterde videolu olarak Çiçekli Tığ Oyası modelini evinizde uygulayabilirsiniz. Bizim size önerimiz videodan izlerseniz yapılışı hakkında detaylı bilgiye sahip olursunuz.

Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapılışı Resimli

Oyamıza küçük boy plastik halkalar hazırlayarak başlıyoruz. Öncelikle oyanın çileklerini örmek üzere istenen renkte ipi alıp 1 adet plastik halkanın içine 4 adet yaprak örüyoruz: plastik halkanın içine 1 adet sık iğne yaptıktan sonra 3 adet zincir çekiyoruz, 3 adet tekli trabzan örüp tekrar 3 adet zincir çekiyoruz ve halkanın içine batıyoruz.

Çiçekli Tığ Oyası Model Yapılışı
Çiçekli Tığ Oyası Model Yapılışı

Oluşan bu yaprağın aynısından 3 adet daha örüp ipimizi kesiyoruz. Çiçek bittikten sonra iplerimizi kesip/yakıyoruz ve geçiyoruz çiçekleri oyaya eklemeye. Son rötüşların ardından yeşil ip ile çiçekleri oyaya ekliyoruz. İlk olarak çiçeklerin ara kısmında bulunan yeşil motiflerin yapımını görelim: zürafaların birine sık iğne yaptıktan sonra 3 adet zincir çekip zıradaki zürafaya 1 adet renkli trabzan örüyoruz.

Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapılışı Resimli
Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapılışı Resimli

9 adet zincir çekip oyanın ters yüzünden bir önceki yeşil motifin tepesine batıyoruz ve tekrar oyanın düz yüzüne dönüyoruz. Oluşan zincirlerin içine öncelikle 1 adet yaşil yaprak örüyoruz: 2 adet zincir çekip 1 adet tekli trabzan örüyoruz ve tepesine yine 5 adet zincirden 1 adet kirpik yapıyoruz. Sonrasında tabzanın içine 4, dibine 1 adet sık iğne dolgu yapıyoruz.

Çiçekli Tığ Oyası Modeli
Çiçekli Tığ Oyası Modeli

Daha sonra 5 adet zincir çekip oyanın ters yüzünden bir önceki motifin tepesine batıp tekrar oyanın düz yüzünden zincirin içine 6, dibine 1 adet sık iğne dolgu yapıyoruz. Ve geldik yaprağın son sırasına: 7 adet zincir çekip yine oyanın tersinden bir önceki motifin tepesine batıyoruz ve kirpik örüyoruz. Son olarak zincirin içine 8, dibine 1 adet sık iğne dolgu yapıp geçiyoruz çiçeğin eklenmesine.

Tığ Oyası Modeli
Tığ Oyası Modeli

6 adet zincir çekip çiçeğin birini alıyoruz ve 2 yaprağın arasından tığı geçirerek halkanın içinden 1 adet sık iğne yapıyoruz. 3 adet zincir çekip her yaprağın arasından bu şekilde sabitleme yapıyoruz ve başlanğıç noktasına gelince 1 adet sık iğne yapıyoruz. Çiçeklerin birini ekledikten sonra dibinde bulunan zincirin etrafına 7 adet, dibine ise 1 adet sık iğne örüyoruz ve diğer çiçeği eklemek üzere yeniden 6 adet zincir çekiyoruz.

Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapımı
Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapımı

Sonrasında diğer çiçeğin yapraklarının arasından 1 kez sabitleme yapıp 1 adet zincir çekiyoruz ve bir önceki çiçeğin arkasına 1 adet sık iğne yardımıyla çiçekleri birleştiriyoruz. Burada 2 adet zincir çekip çiçeğin yaprakları arasından sabitlemeye devam edip dibinde bulunan zincirin etrafına 7, dibine 1 adet sık iğne dolgu yaparak çiçeklerin eklenme aşamasını geride bırakıyoruz.

Oyanın sonuna doğru yaklaşıyoruz: daha önce ördüğümüz yeşil yaprağın aynısından 1 tane örüp yazmanın kenarında bulunan trabzana 1 adet sık iğne yapıyoruz. Ardından 3 adet zincir çekip sıradaki zürafaya geçiyoruz ve daha önce gösterdiğimiz üzere çiçeklerin arasını oluşturan motifleri örmeye devam ediyoruz, çiçeklerin yerini istediğimiz gibi belirleyip dilediğimiz sıklıkta örebiliriz.

Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapılışı Videolu Anlatım

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here