Ana sayfa Kendin Yap DIY Eski Kotlardan Neler Yapılabilir ?

Eski Kotlardan Neler Yapılabilir ?

Eski kot modasına uymak için can atıyor ama çok para vermek istemiyor musunuz? Eski kotlarınız demode bile olsa, onları bu modaya çevirmek çok kolay!

İhtiyacınız olan araç gereç, kotu ne kadar eskiteceğinize bağlı olarak değişir ancak çoğunlukla evinizde sahip olduğunuz malzemelerdir. Birinci adımla başlayalım.

Mükemmel bir kot seçin

1. Mükemmel bir kot seçin. Kotun eskimiş görüntüsü ve pamuk liflerinin atarak eski görüntüyü alması zamanla olur. Ayrıca seçtiğiniz kotun yıpranmış bir görüntüye sahip olması şarttır.

Çok koyu renkli kotlar yerine biraz daha yıpranmış eski görünen kotları tercih edin. Orta ya da hafif tonlardaki kotlar, zamanla bu işlem için daha uygun bir hale gelirler. Eğer elinizdeki kotu kesmek istemiyorsanız, yaşadığınız yerde ucuz kot satan bir yerden alabilirsiniz.

Kot üzerinde eskitmek ve yırtmak istediğiniz yerleri

2. Kot üzerinde eskitmek ve yırtmak istediğiniz yerleri, yıkanabilir kalemle işaretleyin. Yama yapmak istediğiniz bütün bölgeleri işaretleyin. Pantolonu çıkardığınızda,ne kadar yama ve eskitme gerektiğini anlamak için görsel kılavuza ihtiyacınız olacak.

Çalışmak için katı bir yüzey bulun

3. Çalışmak için katı bir yüzey bulun. Tahta bloklar ya da zarar görse de umursamayacağınız çeşitli sert yüzeyleri çalışmak istediğiniz pantolon bölgesinin altına koyun. Böylece eskitme işini yaparken, diğer tarafların zarar görmesini önlersiniz.

Kullanacağınız aracı seçin

4. Kullanacağınız aracı seçin. Kot eskitme için çeşitli malzemelere ihtiyacınız olabilir.Peynir rendesi, zımpara kağıdı, ponza taşı, taraklı bıçak, tırnak törpüsü, jilet, makas gibi geniş bir yelpazede araç gereci deneyebilirsiniz. Keskin olan her şey, eskitme projesi için uygun olacaktır.

Kota eskitme delikleri açı

5. Kota eskitme delikleri açın. Bunun için makas kullanmayın. Çünkü makas,kusursuz keser ve eski yırtık görüntüyü elde edemezsiniz. Bu yüzden dikey olarak, yukarda saydığımız aletlerden birini kullanın ve zımpara ya da törpü ile yırtıkların kenarlarını zedeleyin.

Etek boyunda

6. Etek boyunda, dizlerde ya da ceplerde yıpranma görüntüsü elde edin. Kot boyunca diyagonal çizgiler yapın. Zımpara veya törpü kullanarak, pantolona daha az belirgin ve bulanık, eski bir görünüm verebilirsiniz. Ekstra etki sağlamak için, dikişli kısımları eskitin.

Ağartıcı kullanın

7. Ağartıcı kullanın. Kotun bazı bölümlerini ağartmanız, eski ve ilginç bir görüntü sağlayacaktır. Süngeri çamaşır suyuyla ıslatın ve açtığınız deliklerin dış kısımlarını ovalayın. Ayrıca eski bir diş fırçasını çamaşır suyuna batırın ve parmaklarınızla fırçanın kıllarını geriye çekerek, kota çamaşır suyu sıçratın. Bununla birlikte, kot üzerine bazı bölgelere damlalıkla çamaşır suyu damlatabilirsiniz.

Kotu yıkayın

8. Kotu yıkayın. Kotu sık yıkamanız, tıpkı çamaşır suyu etkisi gibi yıpranmayı hızlandırır. Soğuk suyla yıkayın ve düşük ayarda kurutun.

Yamaları kuvvetlendirin

9. Yamaları kuvvetlendirin. Uzun ömürlü mükemmel bir yıpranmış kot için, yamaları ve açtığınız deliklerin yırtılmasını engellemek için, güçlendirin. Zamanla genişleyen yırtıklar hoş görünmeyecektir. Bunun için yırtıkların etrafına düze beyaz ya da kot ipliğiyle teyelleme yapabilirsiniz. Ayrıca yırtık çok genişse, iç tarafta bir arma dikebilirsiniz. Böylece yırtığın istediğiniz boyutta kalmasını sağlarsınız.

İşte bitti

10. İşte bitti.

İpuçları

  • Çamaşır suyu ile eskitme yaparken, kokusunu azaltmak ve bulaşmasını engellemek için dışarıda çalışın.
  • İşlemi iyice öğrenmek için önce kotun daha az görünür bölgelerini eskitin. (Alt kenar gibi.)
  • Farklı lekeler de tasarlayabilirsiniz. Örneğin; yağ, boya, ve ağartıcı gibi… Aşırıya kaçmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here