Ana sayfa Firkete Örgü Modelleri Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli Yapılışı

Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli Yapılışı

Merhaba hanımlar, bugün sizlere Yeşilçamın en beğenilen kadınlarından olan ve onunla özleştirilen Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği modelinin yapılışını anlatacağız. Örgü modelinin Türkan Şoray‘ın kirpiğine benzemesinden dolayı ismi Türkan Şoray Kirpiği modeli olan anılmaktadır. Türkan Şoray Kirpiği modelinin yapılışı oldukca kolay olup zarif bir modeldir. Zaman kaybetmeden hem videolu hemde resimli olarak anlatımına geçelim.

Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli Yapımı Resimli

Oyamıza başlarken 4 adet zincir çekip ilmeği firketenin sol tarafında bulunan demire geçiriyoruz: firketenin açık kısmı aşağı, kapalı kısmı ise yukarı doğru olmalıdır. Devamında ise firketemizi sağdan sola doğru iki kez çevirip ve sol tarafdaki demire önceden geçirdiğimiz ilmeği gevşetip tığı alttan yukarı doğru içinden geçiriyoruz.

Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli Yapımı Resimli
Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli Yapımı Resimli

Bu bölümde 1 adet zincir çekip tığı ilmekten çıkartın ve firketenin arkasından tığ yardımıyla ilmeği tekrar alıyoruz. Maksat ilmeği önden arkaya atıp sonra ki adımı hazırlamak. Firketeği yine sağdan sola doğru 1 kez çevirip 1 adet zincir çekiyoruz ve bir önceki etapta sardığımız iplerin önde olanından tığı geçirerek 1 adet sık iğne örüyoruz.

Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli
Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli

Tekrar ilmeği çıkarıp firketenin arkasından tığa geçiriyoruz. Bundan sonra ki etaplar sürekli aynı işlemin tekrarlamasından oluşmaktadır. İlmeği firketenin arkasından alıp firketeyi soldan sağa doğru bir kez çeviriyoruz ve 1 adet zincir çekiyoruz. Bir önceki iplerin önde bulunanına 1 adet sık iğne örüyoruz. Daha sonra ilmeği tekrar arkaya geçirip firketeyi çeviriyoruz ve yeniden 1 adet zincir çekip önceki ipin içine 1 adet sık iğne örüyoruz.

Türkan Şoray Kirpiği Modeli
Türkan Şoray Kirpiği Modeli

İlk sargıları yavaşca örerek devam ediyoruz. 13 sargıdan 1 adet kirpik oluşuyor, örneği çıkarabilmek için minimum 2 kirpik gerekli olduğu için toplamda 26 sargı olana kadar bu şekilde devam ediyoruz. 26 adet sargıyı bitirdikten sonra 3-4 adet zincir çekip ipi kesiyorz ve yine aynı ip ile devam ediyoruz. Bir kaç adet zincir çekip sargıları firketemizden dikkatlice çıkarıp başlangıç noktasında bulunan zincirin içine batıyoruz.

Firkete Oyası Örneği
Firkete Oyası Örneği

Sonrasında 12 adet zincir çekip uzun sargıların 13 adedini tığa alarak 1 adet sık iğne yardımıyla topluyoruz: sargılar kıvrılacaktır, 1 adet kıvrım gerekli fakat fazla kıvrımları sol elimizle düzleyerek ilerliyoruz.  Devamında yine 12 adet zincir çekip uzun kıvrmın dibine 1 adet sık iğne örmemiz gerekiyor. Böylece 1 kirpiğin toplanması birtiyor, sıradaki sargılara da aynı işlemi uygulayarak ilerliyoruz ve ipi kesiyoruz.

Bu aşamada oyanın ipinden bir iğneye geçirerek oyayı yazmanın kenarına dikeceğiz: bunun için önceden yazmanın kenarına 1 sıra zürafa yapmamız gerekiyor. 1 adet düğüm atıp 2 zürafanın arasında bulunan sık iğnenin içinden iğneyi geçiriyoruz. Bu işlem biraz uzun olduğu için videomuzdan devamını izleyebilirsiniz.

Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli Video Anlatım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here