Ana sayfa Kendin Yap DIY Kot Pantolondan Şort Yapma

Kot Pantolondan Şort Yapma

8.089 okundu
01) Bir kot pantolon edinin. Eğer evde uygun bir tane bulamadıysanız, sezon sonu indirimi veya ucuzluk mağazasından alabilirsiniz. Kotun bel çevresinde size uygun olması yeterlidir.

Bir kot pantolon edinin

2) Kotun bacaklarını kesin. İstediğiniz uzunluğun, 2-5 cm altından kesmeye dikkat edin. (Merak etmeyin zamanla yıpranarak kısalacak veya siz birazcık kesmek zorunda kalacaksınız.) Unutmayın kumaşı kesebilir ancak geri ekleyemezsiniz.

Kotun bacaklarını kesin

3) Şortu ağartın. Şortunuzu tamamen ya da sadece istediğiniz bölgelerini ağartabilirsiniz. Ardından yıkayın. Yıkamak istemiyorsanız, kotun rengi solmaya devam edecektir. Eğer kotun renginden memnunsanız bu adımı geçebilirsiniz. Ancak çamaşır suyuyla çalışırken,eldiven kullanmayı unutmayın.

Şortu ağartın

Tamamen ağartın. Şortu bir küvet ya da kovaya koyun.Tamamen suya batırmak için ağzına kadar doldurun. 1-2 fincan çamaşır suyu ekleyin ve suyla iyice karıştırın. Kot istediğiniz renge kavuşana dek, çamaşır suyunda bekletin. Azru ettiğiniz renge göre, bekleme süresi birkaç saat ya da birkaç gün olarak değişebilir.

Kısmi ağartma yapın. Çamaşır suyunu ½ oranında suyla seyreltin ve bir kap/fincana koyun. Ardından bir damlalık, sünger veya diş fırçasıyla yardımıyla istediğiniz bölgeye uygulayın.4) ”Kirli” görüntüsü verin. Sararmış ve soluk bir görüntü vermek için çamur ya da kahve lekesi uygulayabilirsiniz. Şu dört yöntemden birini deneyin:

Kirli görüntüsü verin

Çamurlu su yöntemi: Çamurlu su elde etmek için,birkaç parça toprak öbeğini kovaya koyun ve su ekleyin. Ardından, suyu şortunuzun sığabileceği başka bir kovaya dökün. Su ve çamuru karıştırmayın, çamur kısmı kalacak. Sonra pantolonun yeterince lekelenip lekelenmediğini kontrol edin. Unutmayın, şortunuz kuruduğunda açık bir renk olacak.

Kahve telvesi yöntemi: Bu yöntem biraz zaman alabilir. Bir kovaya iki fincan kahve telvesi ve yeterli miktarda su koyun. Ne kadar su eklerseniz o kadar açık renk bir leke oluşacaktır. Kotu kovaya koyun ve bir gece bekletin.

Motor yağı yöntemi: Arabanızı, bisikletinizi tamir ederken ya da bahçede çalışırken, ellerinizi kotun üzerine sürün. Bisiklet zincirinden bulaşan motor yağı lekesinin çıkması imkansızdır.

Üzerinden geçme yöntemi: Şorta lekeli bir görüntü vermenin bir diğer yolu da arabayla birkaç kez üzerinden geçmektir.

5) Renk değişikliği için kotunuzu yıkayın. Soğuk suyla, deterjansız olarak yıkayın.

Renk değişikliği için kotunuzu yıkayın

6) Şortu eskitin. Yırtılmasını istediğiniz yere bir çimento bloğu koyun ya da zımpara, törpü gibi araçlarla şortunuzu eskitin. Bu işlemler zaman alabilir ancak en verimli yöntemler bunlardır. Keskin objeler kullanışlıdır ancak dikkatli kullanmalısınız.

Şortu eskitin
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here