Ana sayfa Örgü Modelleri File İşlemeli Panço Nasıl Yapılır?

File İşlemeli Panço Nasıl Yapılır?

File İşlemeli Panço Nasıl Yapılır

Uzun süredir trend olan örgü modelleri arasında yer alan panço örgü modellerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Daha önce incelemeyenler için örgü çocuk panço modellerini ilgili konumuzdan inceleyebilirsiniz. Bugün sizlerle file işlemeli panço örgü nasıl yapılır adım adım anlatacağız. Bu örgü modelimizde malzeme olarak serin marka ipin 2744 (4 yumak) numaralı rengi kullanıyoruz. Şiş ise 3,5 numara yeterli olacaktır. Örgü modelini yaparken zincir çekme, sık iğne, trabzan örgü, file örgüsü ve kafes örgüsü ile yapacağız.

File İşlemeli Panço Nasıl Yapılır
File İşlemeli Panço Nasıl Yapılır

File İşlemeli Panço Yapılışı

Orta Motifler

Öncelikle orta motifleri yaparken diyagramda ki model uygulanarak 8 adet motif yapıyoruz. 4+4 ön ve arka bedenlerde kullanırız. Bedendeki 4’er motif eklendikten sonra diyagramda görünen ara kısımlar yapılarak orta motifler tamamlanır.

Arka ve Ön Alanlar

  1. Adım – Arka ve ön bedenler aynı şekilde, örülür.
  2. Adım – 30 tane zincir çekin ve geri dönün.
  3. Adım – 7 .’zincire 1 trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, 2 zincir atlanarak 3,zincire 1 trabzan yapılır…şeklinde 12 adet kafes yapılır, geri dönülür, beden diyagramı uygulanacak.
  4. Adım – Beden boyu 11 cm örülerek kol için her sırada bir taraftan 17 defa 1 ‘er kafes artışı yapılır.
  5. Adım – Beden boyu 47 cm örülerek ön ortasından yaka için her sırada 4 defa 1 ‘er kafes eksiltin.
  6. Adım – Beden boyu 52 cm olduğunda son sırada yapılan kafeslerin içine; 2 trabzan, 3 trabzan, 2 trabzan.. .şeklinde trabzan yapılır. Sonraki 2 sırada trabzanların üzerine 1 ‘er trabzan yapılarak 1.parça bitirilir. Aynı şekilde 2 adet ön ve 2 adet arka beden için örülür.

Parçaların Birleştirilmesi

  1. Adım – Motifler iki ön parçanın ortasına 3’er cm trabzan yapılarak eklenir.
  2. Adım – Arka parçalar da aynı şekilde eklenir. Omuzlar 3 cm file örgü ile eklenir.
  3. Adım –  Yaka etrafına 3 sıra trabzan yapılır.
  4. Adım – Ön ve arka bedenler, yan taraflarından 11’er cm birbirine eklenir. Daha sonra kol etrafına ve etek ucuna kol kenarı diyagramı uygulanarak bitirilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here