Ana sayfa Örgü Teknikleri Haroşa Örgü Nasıl Örülür?

Haroşa Örgü Nasıl Örülür?

646 okundu
0Kadınlar çok eski zamanlardan beri örgü örmektedirler. Zaman içinde bulunan teknikler farklı tasarımların kapılarını aralamıştır elbet ama haroşa her dönemde severek kullanılan bir teknik olmayı başarmıştır. Haroşa bulunan ilk örgü tekniğidir. Bu sebeple en çok bilinen örgü teknikleri arasında yer alıyor olan haroşa yün örgüsü anlamına gelmektedir.

Bu teknikte arka ve ön aynı şekilde örülür. Kolay bir teknik olan haroşa, bebek battaniyelerinde, hırka ve kazaklarda, liflerde, berelerde ve boyunluk yapımında sıkça kullanılmaktadır. Piyasadan satın alabileceğiniz ürünlerin çoğunda da haroşa tekniğini görmek mümkündür.

Haroşa Örgü Tekniği Nasıldır?

Haroşa, her iki tarafının da aynı şekilde örülmesi sebebi ile en basit tekniklerden biridir. Haroşa örgüde iplik yönü her zaman bize doğru olmalıdır. Sağ şişi ilmeğin tam ortasından kendimize doğru batırıp ipi yine kendimize doğru doluyoruz. Son olarak ipliği dışa doğru çekerek şişin üst kısmına geçmesini sağlıyoruz. Haroşa örgünün yapımı detaylandırılarak incelendiği zaman aslında uygulanabilir ve kolay bir yöntem olduğu gözlemlenmektedir. Bu teknikte unutulmaması gereken nokta şişi her zaman kendimize doğru batırmamız gerektiğidir. Örerken iplik kaçırmamaya ve şişi ipin içinden geçirmemeye dikkat edin. Yumuşak yün örgü ipleri bu tarz sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu hataları yaparsanız ilmek sayınız siz farkında olmadan artabilir veya eksilebilir.Haroşa Örgü 3

Haroşa örerken kenar kısımlarınız dümdüz olmuyorsa üzülmeyin bunu sağlamak sizin elinizde. Sıradaki ilk ilmeği ters örecek gibi ama örmeden yani ipi geçirmeden alıp son ilmeğinizi de düz alırsanız örgünüzün kenarları dümdüz olacaktır.

Haroşa tekniğinden başka bir örgü tekniği bilmiyorsunuz ama farklı bir boyunluk mu örmek istiyorsunuz? Yapmanız gereken rengarenk ipler almak. Parçalı boyunluğunuzu ister ayrı ayrı örüp sonrasında dikerek birleştirin isterseniz de ip ekleme ve ilmek artırıp eksiltme yöntemleri ile tek seferde örün. Farklı tarzlar yaratmak için tüm teknikleri bilmenize gerek yok. Kendi modanızı kendiniz yaratın. Aynı şekilde parçalı kazaklar, atkılar ve bereler de örebilirsiniz. Hayal gücünüze sınırlar koymayın.

Not: Haroşa tekniği ile öreceğiniz bir parçanın boyuna esneyebileceğini unutmayın.

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here