Ana sayfa Tığ İşi Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yapılışı

Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yapılışı

20.518 okundu
0
Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli YapılışıMerhaba hanımlar, bugün sizlere yeni bir Tığ Oyası modeli ile karşınızdayız. Bu modelimizi Semra hanım’ın talebi üzerine hem resimli hemde videolu olarak sizlere anlatıyoruz. Modelimizin ismi “Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yapılışı” ve modelimizi yaparken dikkat etmeniz gereken tüm noktaları videomuzda belirttik Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yaparken takıldığınız noktaları sitemizin yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yapılışı Resimli

Tığ işi modelimize başlamadan önce yazmamızın kenarına bir sıra zürafa yaparak oyamıza başlıyoruz. Zürafaların birine 1 adet sık iğne yaparak oyamıza devam ediyoruz. Ardından 1 adet büyük boy örümcek çekip sıradaki 3.zürafanın içine 1 adet ikili trabzan örüyoruz. Daha sonra 3 adet zincir çekip bu trabzanın içini 10 adet tekli trabzan ile dolduruyoruz. Son trabzanın ardından sırada ki zürafanın içine 1 adet sık iğne yapıyoruz.

Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yapılışı
Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yapılışı

2 adet zincir çekip sıradaki zürafaya geçiş yapıyoruz ve yine 1 adet büyük boy örümcek çekiyoruz. Ardından 4 adet zincir çekip örümceğin 2 ipinin içine 10 adet sık iğne ile dolgu yapıyoruz. Son sık iğnenin ardından dibinde ki zürafanın içine de 1 adet sık iğne yapıyoruz. Burada ise bir önceki 10 trabzanlı örümceğin aynısından 1 adet daha örümcek örmek üzere örümceği çekip sıradaki 3.zürafaya 1 adet ikili trabzan yapıyoruz.Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli
Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli

Palmiye yapmına geçmek üzere ipi değiştiriyoruz. İp değiştirdikten sonra 1 adet zincir çekip sık iğneli yeşil motifin tepesinde ki zincirlerin içine 1 adet sık iğne yapıyoruz. Ardından 8 adet zincir çekip oyanın ters yüzünden bir önce ki yeşil motifin tepesine batarak 1 adet sık iğne örüyoruz.

Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yapımı
Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yapımı

5 adet zincir çekip oyanın düz yüzünden ördüğümüz zincirlerin tepesine 1 adet kirpik yapıyoruz. Daha sonra Tunus İşi Tekniğiyle zincirlerin etrafına 8 adet doldu yapıyoruz. Dibe gelince farklı renkten bir ipi alarak tığın ucuyla 1 adet zincir çekip yeşil motifin tepesine 1 adet sık iğne yapıyoruz. Daha sonra beyaz ipi sol elimizle tutarken beyaz ilmekleri mavi ile teker teker toplayarak ilerliyoruz.

Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli
Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli

2 adet ilmek kalınca bu ilmeği birden toplayıp 5 adet zincir çekiyoruz ve aynı yere 1 adet sık iğne yardımıyla kirpik yapıyoruz. Buradan itibaren ilk katta ki her 2 beyaz ilmeğin arasından batarak dibe kadar Tunus işi tekniğiyle ilmekler örüyoruz. Sona gelince ilk sırada ki gibi değişiyoruz, sol elimizle ipi tutarak dolguları toplaya toplaya başa çıkıyoruz.

Oyamızın devamını merak ediyorsanız videomuzu izleyebilirsiniz.

Tığ İşi Palemiye Oyası Modeli Yapılışı Video
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here