Ana sayfa Patik Modelleri Tunus İşi Patik Yapılışı

Tunus İşi Patik Yapılışı

Tunus İşi Patik Yapılışı

Kış aylarında ısınmak için sıkça giydiğimiz Tunus işi patikler, neredeyse herkesin çeyizinde bulunan bir eşyadır. Tunus işi patik örülürken aynı zamanda desen de örülüyor. Kışa hazırlık için veya sevdiklerinize hediye olsun diye beğenmiş olduğunuz tunus işi patik modelleri, el emeğiniz ile sevdiklerinize çok güzel bir armağan olacaktır. Tunus işi örgü modellerinden olan nergis modelini de öğrenerek şık ve sıcak tutan atkılar, bereler, hırka, süveter ve patikler yapabilirsiniz.

Tunus İşi Patik Yapımı

Tunus işi patiklerin yapımına 20 zinciri çekerek başlamalısınız. Her zamanki gibi içinden ilmek çıkartmalısınız. Tunus işi patik yapımında 7. sıradan itibaren istediğiniz motifi yapmaya başlayabilirsiniz. Dik ilmeğin içine batırdıktan sonra örecek olduğunuz rengi tığa örmeye başlayarak renk değişimini yapabilirsiniz.

Tunus İşi Patik Yapılışı
Tunus İşi Patik Yapılışı

Motifi işlerken aynı zamanda renkli ve ana renginizi örerek işleme devam etmelisiniz. Tabi ki kendi çizmiş olduğunuz desenleri de örebilirsiniz. Patiği ördüğünüz esnada parmak kısmına geldiğinizde örgünüzün sol tarafında dik ilmeklerin içlerinden ilmek çıkartıp iki ilmeği birlikte örerek kesmelisiniz.

Aynı şekilde geri gelirken de bu işlemi uygulamalısınız. Şişinizde ta ki 7 ilmek kalana kadar eksiltme işlemine devam etmelisiniz. Şişte 7 ilmek kaldıktan sonra kenarlardan ilmek alıp ilmek sayısını 20’ye çıkarmalısınız.

Ardından yine 7 ilmek kalana kadar eksiltip tekrardan 20 ilmek toplamalısınız. 6 sıra boyunca desene uygun bir şekilde örmeniz gerekmektedir. Tunu işi patik yapımında bu işlem ile parmak uçları dönmüş oluyor. Patiği örmeye tekrar motifi yaparak devam ediyorsunuz.

Patiğin tabanı için ön kısımdan 9 ilmek çıkartıyorsunuz. Sonlara geldiğinizde ise uzun kısımlardan ekleme yapabilmek için ilmek almalısınız. Böylelikle taban kısmı örülmüş oluyor. Topuğu diktikten sonra süsü yapıp Tunus işi patik yapımını bitirmiş oluyoruz.

Tunus İşi Patik Yapılışı Video

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here