Ana sayfa Örgü Modelleri Cetvelle Dolama Fırfır Yapılışı

Cetvelle Dolama Fırfır Yapılışı

Biz hanımların büyük bir ilgisini çeken örgü modelleri arasında yer alan ve günlük hayatımızda sık sık kullandığımız şal örgü modellerinde sizlere farklı bir teknik önereceğiz. Dolama fırfır örgü modelini beş adımda kolay bir şekilde yapıp çok şık bir şala sahip olabiliriz. Burada dolama fırfırı, çocuklarımızın ilk okulda sıklıkla kullandığı cetvelden yardım alacağız. 🙂

Şimdi hanımlar hazırsanız dolama fırfır yapılışı resimli anlatımıyla hep birlikte yapmaya başlayalım. Dolama fırfır örgüsünde takıldığınız bir nokta olursa, konu sonunda yer alan yorum alanından bizlere ulaşabilirsiniz.

Diğer Örgü Teknikleri İlginizi Çekebilir!
Kalbur örgü modeli
Haroşa örgü yapılışı
Firkete örgüsü nasıl yapılır
Hasır örgü nasıl yapılır
Lastik örgü nasıl yapılır
Yıldız örgüsü yapılışı
Bambu örgüsü yapılışı

Cetvelle Dolama Fırfır Nasıl Yapılır?

Dolama Fırfır Yapılışı
Dolama Fırfır Yapılışı

1. ADIM – Fırfır dolama örneğimizi yaparken öncelikle 12 zincir çekerek örgümüze başlatıyoruz. Aralarda üçer zincir çekerek dört kutucuk oluşturuyoruz. Yapacağımız şalımızı istediğimiz uzunluk oluna kadar kutucukları yaparak örgüye devam ediyoruz.
2. ADIM – Şalın ilk fırfırını yapmak için kenardaki kutulardan başlıyoruz. Her kutunun içine doluncaya kadar, kutuların olabildiği kadar, kenarlarından ilmek alın ve uzatarak cetvele takın.

Dolama Fırfır Nasıl Yapılır
Dolama Fırfır Nasıl Yapılır

3. ADIM – Her kutunun içini sımsıkı dolacak şekilde doldurun.
4. ADIM – Cetvelin üstü dolunca dikkatli bir şekilde cetveli çıkarıyoruz. Bu şekilde bir kenarları bütünüyle tamamlıyoruz.

Cetvelle Dolama Fırfır Yapılışı
Cetvelle Dolama Fırfır Yapılışı

5. ADIM – Şimdi de fırfırımızın son adımına geldik. Dikkat etmemiz gereken nokta, kutuların doldurulması bitince her dolanan uzatılmış zincirleri yanındaki uzantıyla birer birer birleştirin. Birleştirme işlemi yapıldıkça fırfır oluşacaktır.

Kaynak: Nako

3 YORUMLAR

  1. […] Diğer Örgü Teknikleri İlginizi Çekebilir! – Kalbur örgü modeli – Haroşa örgü yapılışı – Firkete örgüsü nasıl yapılır – Hasır örgü nasıl yapılır – Lastik örgü nasıl yapılır – Yıldız örgüsü yapılışı – Bambu örgüsü yapılışı – Cetvelle dolama fırfır örneği […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here