Ana sayfa Örgü Modelleri Mandalina Örgü Modeli Yapılışı ve Anlatımı

Mandalina Örgü Modeli Yapılışı ve Anlatımı

Merhaba Canlar,

Sizlere bugün inanılmaz tatlı bir örgü modeli anlatacağım. Bu örgü modeli görüntüsü itibariyle mandalina dilimi ya da limon dilimi örgü olarak geçiyor. Birçok örgü tasarım ve modelinizde vazgeçilmezinin olacağına eminim aslında. Haydi başlayalım.

Mandalina Dilimi Örgü Nasıl Yapılır?

Şişlerimizi elimize alıyoruz ve 20 ilmek atıyoruz. Ardından bir dizi boyunca ters örgü örüyoruz.

Mandalina Dilimi Örneği Nasıl Yapılır

Tur 1: Başladığımız ilmeği boş olarak diğer şişe alıyoruz ve 2 ilmek düz olarak örüyoruz. Bir kes ip geçirip altı ilmek ter olarak örüyoruz. Bir kez ip dolayıp iki ilmek düz şekilde örüyoruz. 1 kere ip dolayıp 6 ilmek daha ters olarak ördükten sonra sıranın sonuna kadar devam ediyoruz.

Tur 2: Bu kez ilk ilmeği boş ( örmeden) diğer şişe alıyoruz. 2 ilmek birlikte ter olarak örüyoruz ardından bir ilmek düz örüyoruz. Bir kez ip dolayıp sekiz ilmek düz şekilde örüyoruz. Bir kez ip doluyoruz ve iki ilmek birlikte ters olarak örüyoruz. Şimdi 1 defa ip dolayıp 8 ilmek düz olarak örüyoruz. Sıranın sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz.

Tur 3: İlk ilmeği örmeden diğer şişe alarak 2 ilmek düz örüyoruz. 1 defa ip geçirip 10 ilmek daha düz örüyoruz. Sıranın sonuna kadar aynen devam ediyoruz.

Tur 4: İlk ilmeği örmeden diğer şişe alıyoruz. Düzleri düz tersleri ise ter olarak örüyoruz.

Tur 5: İlk ilmeği örmeden diğer şişe alıp iki ilmeği düz olarak örüyoruz. 3. İlmeğin içindeyken şişe 3 kere ip dolayıp düz olarak örüyoruz. İlk ajura gelene kadar aynı şekilde devam edip ilmek içindeyken 3 kere ip dolayıp örüyoruz. Aradaki iki ilmeğe gelince göründüğü gibi örüp diğer sıraya geçiyoruz.

Tur 6: Başlangıç hep aynı bayanlar ilk ilmeği örmeden diğer şişe alıyoruz. 2 ilmek ters olarak örüldükten sonra bir önceki turda doladığımız iki ilmeği sağ şişe alıyoruz. Sonda tekrar şişe alıp birlikte ters olarak örüyoruz. 5 kere aynı işlemi tekrar ettikten sonra aradaki ilmeği ters olarak örüp az önceki işlemi tekrar yapıyoruz.

Mandalina Örgü Modeli Videolu Yapılışı

İlk Mandalina dilimi örgü modelimiz çıktı. Artık öreceğimiz süveterlerde kazaklarda hatta çocuk eteklerinde şık duracak bir modelimiz var.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here