Ana sayfa Örgü Modelleri Örgü Bere Yapılışı ve Detaylı Anlatım

Örgü Bere Yapılışı ve Detaylı Anlatım

Kültürümüz, zengin tarihimizden kaynaklanan çok çeşitli bir yapıya sahiptir. Kültürümüzün bu kadar gelişmesinin en büyük sahiplerinden olan kadınlarımız, her dönemde yaptıkları el işleriyle erkeklerin ve çocukların işlerini yüksek derecede kolaylaştırmıştır. Soğuk kış günlerinin geldiği bu günlerde, berelerin kullanımı elbette hemen artış göstermektedir. Fabrikasyon ve tek tip bereler, artık tüm sokaklarda kendisini göstermektedir. Sıradanlıktan uzaklaşmak ve annelerinin elinden bu güzel örgü bereleri takmak isteyen kişiler ise bu sayede daha özel bir hisse sahip olacaklardır. El emeği göz nuru olan bu örgü berelerin yapılışı ise zahmetli, fakat bilenler için çok eğlenceli bir aktivitedir. Bu yüzden de örgü berelerin her zaman doğru bir şekilde tamamlanması gerekir.

Örgü Bere Yapımına Başlamak

Başlarken ilk önce 80 ilmek başlamak gerekir. Sonrasında ise 10 sırasında bir ters bir düz lastik örme gelmelidir. Geri kalan kısmı ise lastik devam ettirilir. 1 karış düz örgü şeklinde örülür ve kesme işlemine geçilir. 1. Sırasında iki ilmek örülür ve bir kesilir. İki düz örülür ve bir kesilir. Bu sayede ilk sıranın kesme işlemi son bulur. 2. Sırada ise 1 ilmek örülür ve bir kesilir, bir ilmek örülür ve bir kesilir. Böylece ikinci sıra da son bulur. 3. Sıra içerisinde her ilmekte ise kesme işlemi uygulanmalıdır. 4. Sırada ise yine her ilmekte kesme işlemi uygulanır ve bu sayede 8 ilmek kalana kadar kesme işlemine devam edilir. Bere örülen ip, dikme işinde de kullanılabilir. İğneye geçirilen ip, 8 ilmeğe uygulanır ve ters bir şekilde dikilmeye başlanır. Bu sayede bere hazır hale getirilmiş olur.

Örgü Bere Yapılışı 2

Örgü Berelerin Süslenmesi İşlemi

Öncelikle tığ ile birlikte 6 ilmek çekilir ve halka oluşturulur. Ardından 10 ilmek çekilir ve halkaya batırılarak 4 kez işlem tekrar edilir. Çiçek şeklini alan kısımdan sonra ise ikinci sırada bu işlem 20 ilmek çekmekle tamamlanır. Bu şekilde çiçeğin bütün kısımları tamamlanır ve şapkaya dikilmiş olur. İsteyen kişiler, uzun bir zincir oluşturarak da çiçek şekline ulaşabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here