Ana sayfa Tunus İşi Örgü Modelleri Tunus İşi Yelek Yapılışı

Tunus İşi Yelek Yapılışı

Tunus İşi Yelek Yapılışı

Tunus işi yelek yapılışı için öncelikle birinci sırada 92 tane zincir çekiyoruz.  İkinci sırada her zincirden bir ilmek alıyoruz ve sıra sonuna gidiyoruz sonra ikişer ikişer geriye doğru gidiyoruz. Üçüncü sırada çizgileri yani ilmekleri alıyoruz. Her ilmekten bir ilmek alırken 7 tane ilmekten sonra pembe ipe geçip 6 zincir çekiyoruz ve örmeye devam ediyoruz. Toplamda 15 ilmek olacak (bu ön kısmı) sonra da ipi tığın başına doluyoruz, 1 defa ve aradaki boşluğa batarak 1 ilmek daha alıyoruz yani artırmış oluyoruz.

Tunus İşi Örgü Bebek Yelekleri
Tunus İşi Örgü Bebek Yelekleri

Tekrar 15 ilmek daha alıyoruz ve yine başına dolayıp 1 defa yeniden aradaki boşluğa batarak 1 ilmek daha alıyoruz (bu kol kısmı oluyor) sonra 32 ilmek daha alıyoruz (bu da arka kısmı oluyor) yine artırıyoruz ve aynı işlemleri yapıyoruz. (Tunus işi yelek örgü arka kısmı 32 tane, ön ve kollarda 15 ‘er tane olacak) bittikten sonra geriye doğru gidiyoruz ve artması için başına doladıklarımızı da alıyoruz.

Tunus İşi İle Yapılmış Bebek Yelekleri
Tunus İşi İle Yapılmış Bebek Yelekleri

Üçüncü sırada 6 tane ilmek alıyoruz ve pembe ipe geçip 6 zincir çekiyoruz sonra beyaz ipe geçiyoruz ve 6 zincir daha çekiyoruz tekrar pembe ip ve 6 zincir sonra örmeye devam ediyoruz. Kolun boyu 21 sıra olana kadar artırıyoruz 18. sırada çiçekleri koymayı unutmayalım. Tunus işi yelek boyu 61 sıra olacak 52. sırada çiçekleri koyuyoruz yine bitikten sonra kenarına tığ işi yapıyoruz.

Tunus İşi Yelek Yapımı Videolu Anlatım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here