Ana sayfa El İşleri Kağıt Kesme Sanatı Örnekleri

Kağıt Kesme Sanatı Örnekleri

Şehir Temalı Kağıt Kesme Sanatı

Kağıt kesme sanatı örnekleri,  Asya devletlerinde, xuan kağıdı, shuen paper ve pirin kağıdı olarak adlandırılan bu sanat dalı, ilk olarak çin ve doğu asya şehirlerinde görülmeye başlamıştır. Çinliler bu sanatı yazı yazma ve resim yapma işlerinde kullansalar da geçen zaman ile farklı amaçlarda kullanılmaya devam edilmiştir.

Kağıt kesme sanatına, Japonlar tarafından “Kirigami” denilmiştir. Japonca’da “kiri” kağıt anlamına gelmekte, “gami” ise kesme anlamını taşımaktadır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi doğu kültüründe ortaya çıkan ve Japonlar tarafından “kirigami” ismi verilen bu işleme; ilk örnekleri 17. Yüzyıllarda Çinliler tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu örnekler zamanla diğer Asya devletlerine yayılmış, özelliklede Japonlar ve Koreliler tarafından farklı tasarımlar olarak sürecini devam ettirmiştir.

Şehir Temalı Kağıt Kesme Sanatı Örnekleri
Şehir Temalı Kağıt Kesme Sanatı

Yapılan araştırmalarda, kağıt kesme örnekleri daha çok tapınak ve saraylarda rastlanıldığı görülmekte. Saray ve tapınaklarda bulunması Asya da yaşayan insanların bu çeşitli sanat eserlerini tanrılarının ve hükümdarlarının beğenilerine sundukları anlaşılmaktadır. Hükümdarların bu sanat dalıyla uğraşanları ödüllendirdiği, Tanrıların ise bu sanat dalında, beğendikleri eseri oluşturan kişilerin günahlarının affedildiği ve bağışlandığı bazı Çin kaynaklarında geçmektedir.  Japonlar bu sanatı geliştirerek bir yan sanat dalı oluşturmuşlar bu sanat dalına ise “monkiri” ismini vermişler, bu ismin anlamı ise amblem kesme (oluşturma) sanatı olarak biliniyor. Yazımızdan, anlaşıldığı üzere bu sanat dalına Asya devletlerinde çok önem verildiği ve yapılan eserlerin çok değerli olduğu anlaşılıyor.

Kağıt Kesme Sanatı Modelleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here