Ana sayfa İğne Oyası Çengelli İğne İle İğne Oyası Modeli Yapılışı

Çengelli İğne İle İğne Oyası Modeli Yapılışı

Çengelli İğne İle İğne Oyası Modeli Yapılışı

Merhaba hanımlar, bugün sizlere çengelli iğne ile iğne oyası modeli nasıl yapılır sizlere anlatacağız. Resimli olarak anlattığımız bu modelde sayfanın sonuna giderek videolu olarakta izleyebilirsiniz.

Çengelli İğne İle İğne Oyası Modeli Yapılışı
Çengelli İğne İle İğne Oyası Modeli Yapılışı

Çengelli iğne ile yapılan motiflere başlamadan önce yazmanın kenarına yeşil kısımlar yapıyoruz. 6 zürafa yaptıktan sonra 6. zürafanın üzerine dönüyoruz.

Çengelli İğne Oyası
Çengelli İğne Oyası

Oyanın ters tarafından 2 sırayı bozmadan 2 adet zürafa yapıp son zürafanın üzerine dönerek düğüm atıyoruz.

Çengelli İğne Oyası Dağ Oluşturma
Çengelli İğne Oyası Dağ Oluşturma

Aynı şekilde sıradaki zürafanın üzerine 1 adet zürafa yaparak bir “dağ” oluşturuyoruz. Ardından sağ taraftan aşağı doğru her kata inerek zürafalar yapıyoruz ve tekrar yazmanın kenarına iniyoruz.

Bundan sonra aynı şekilde 6 adet zürafanın ardından 6. zürafanın üzerine dönerek küçük dağlar yaparak oyanın alt kısmını örüyoruz.

Çengelli İğne Motifleri
Çengelli İğne Motifleri

Yeşil kısımlar bittikten sonra ipi değiştirip istediğimiz renkten iplerle çengelli iğne yardımıyla motiflerin yapımına geçebilirsiniz.

Çengelli İğne Düğüm Atma
Çengelli İğne Düğüm Atma

Bu motifler için biri açık diğeri koyu tonlarda ipler kullanmanızı tavsiye ederiz. İplerin başlanğıç noktalarını birbirine düğüm atarak bağlıyoruz.

Çengelli İğne Zincir Çekme
Çengelli İğne Zincir Çekme

İğlerin biriyle 1 adet zincir çekip ilmeği çengelli iğnenin soluna geçiriyoruz. Diğer ipi de ilmeğin içine alarak 1 adet zincir çekip pembe ipi çengelli iğnenin etrafından sağdan sola doğru 3 defa doluyoruz. Daima çengelli iğnenin sol kısmından doladığımız 3 ipi aşağı doğru toplayarak ilmeğin içine onlarıda alarak 1 adet zincir çekiyoruz.

Bu işlemi 8 kez daha tekrarlayarak toplamda 3 er ipten oluşan 0 adet kirpik yapıyoruz.

Çengelli İğne Oyası Örneği
Çengelli İğne Oyası Örneği

Tüm kirpikler bittikten sonra çengelli iğnenin sol kısmında ilmekler oluşturduğunu göreceksiniz. Onları tutarak dikkatlice çengelli iğneyi çekip çıkarıyorum. Ardından tığı bu ilmeklerin içinden yavaşça geçinerek, baştaki ilmeği unutmadan, motifi topluyoruz ve 2 adet zincir çektikten sonra ipi kesiyoruz. Tığ ile örülen bölümler bitiyor ve artık iğne oyalı kısımlara geçiyoruz.

screenshot_1

Zincirleri yaptığımız renkten ipi iğneye geçirdikten sonra 3 er 3 er kirpiklerin tepelerine düğüm atarak orta boy zürafalar yapıyoruz.

screenshot_2

Zürafalar da bittikten sonra tekrar motifin düz yüzüne dönerek yaptığımız zürafaların içine sık iğneler yapıyoruz. Bizim zürafalarımıza yaklaşık 4 er adet sık iğne denk geldi, bu sayıyı elinizin sıklığına göre azaltıp/çoğaltabilirsiniz veya sayısız göz kararı yapabilirsiniz de.

screenshot_3

Tüm zürafalara sık iğne yaptıktan sonra motifimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Artık motifi yeşil dağın tepesine ekleyebilirsiniz.

screenshot_4

Dağın tepesindeki tek zürafanın içinden iğneyi geçirip motifin ortasına da iğneye geçirerek ipi 2 kez iğneye doluyorsunuz ve sıkıca bir düğüm atıyoruz. Daha sağlam olması için aynı şekilde ipi 2 kez iğneye dolayarak bir düğüm daha atıyoruz.

screenshot_5

ve iplerimizi keserek oyamıza son veriyoruz.

Çengelli İğne İle İğne Oyası Modeli Videolu Anlatımı

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here